Lato 1939 roku. Europa w przededniu wojny. Węgierska Górka tego czasu to mało znana w kraju miejscowość. Znają ją jedynie letnicy, którzy przyjeżdżają tu na odpoczynek. Nikt jednak nie spodziewa się, że to miejsce stanie się wkrótce areną heroicznej walki o wolność z najazdem okupanta niemieckiego.

Arka przed potopem

Od wiosny 1939 roku powstają forty, które mają stanowić linię umocnień obronnych w razie ewentualnego ataku od południa. Wybór ten nie jest przypadkowy - to dogodne warunki terenowe wpływają na decyzję, iż linia obrony przebiegać będzie właśnie przez Węgierską Górkę. Ukształtowanie terenu wiec w tym rejonie pozwala na budowę fortyfikacji z dobrze widocznym polem ostrzału, sięgającym od jednego do drugiego boku doliny.  

Most Junacki

Do budowy fortów stają junacy. Swoją pracę rozpoczynają od budowy mostu na Sole, umożliwiającego przewożenie materiałów budowlanych na zachodni brzeg rzeki. Organizację Kompanii Fortecznej stanowi więc fort artyleryjski „Waligóra”, fort „Włóczęga”, fort centralny „Wędrowiec” i fort „Wąwóz”.

Szybko zmieniająca się sytuacja polityczna nie pozwalaj jednak na wykończenie i wyposażenie fortów. Tym samym budowle pozbawione są łączności. W ostatnim fazie walk - w trzecim dniu - gdy nieprzyjaciel okrąża już fortyfikację, tylko po odgłosach strzałów można zorientować się, który fort jeszcze się broni. W fortach brak oświetlenia. Brak wody i pożywienia wzmaga tragizm sytuacji.

Gloria victis…

Przez trzy dni - od 1 do 3 września 1939 roku - 151 Kompania Forteczna pod dowództwem Tadeusza Semika stawiała opór nacierającej sile strony niemieckiej z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty. Pod osłoną nierówności terenu nieprzyjaciel przełamuje opór żołnierzy polskich. Osamotnieni żołnierze nie są w stanie bronić się dłużej. Pierwsza wycofuje się załoga „Waligóry”, „Włóczęgi” i „Wąwozu”. Przez kolejny - trzeci dzień - broni się „Wędrowiec”, jednak załoga wyczerpana, pozbawiona wody i broni - kapituluje. W trakcie walk ginie 11 polskich żołnierzy i 200 Niemców.

„Żegnajcie z bogiem, Rodacy!”

Za cztery lata kolejne dramatyczne wydarzenia rozegrają się w Żabnicy. 2 września 1943 roku malowniczy krajobraz górskiej miejscowości burzy widok szubienicy. W następnym dniu niemiecka policja pilnuje egzekucji 11 partyzantów. Odczytany w dwóch językach wyrok przyjęty jest głęboką ciszą. Decyzją Sądu Doraźnego w Mysłowicach partyzanci prowadzeni są na szafot.

Wszystkie Miejsca z historią

Udostępnij Drukuj E-mail