Co prawda sezon grzewczy się już zakończył, ale to nie oznacza wcale, że temat jakości powietrza zostanie zapomniany aż do jesieni. 10 kwietnia w Węgierskiej Górce odbyło się spotkanie, trzecie z kolei, w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast, pilotażowego programu, które nadzoruje Ministerstwo Rozwoju – Departament Strategii Rozwoju. W projekcie tym uczestniczy 11 miast: Nowy Sącz jako lider oraz  Toruń, Opalenica, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Kudowa-Zdrój, Rawicz, Pszczyna, Bojanowo, Żmigród, Nowa Ruda, Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego jako Partnerzy.

Miasta te w ramach tego projektu biorą udział w sieci tematycznej - JAKOŚĆ POWIETRZA i choć różnią się od siebie, to borykają się z podobnymi problemami. Głównym tematem konferencji oraz wspólnych obrad było ograniczenie niskiej emisji i walka ze smogiem.

– Podczas wizyty w Żywcu członkowie PIM mogli zapoznać się z naszymi rozwiązaniami dotyczącymi monitoringu powietrza w całym mieście, a ponadto mówiliśmy o dobrych praktykach w zakresie walki ze smogiem, takich jak realizacja programów dofinansowania ekologicznych źródeł ciepła, czy edukacja ekologiczna – mówił po spotkaniu Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
Podkreślał też, że zmiana mentalności i świadomości mieszkańców oraz ich aktywne włączenie się do walki ze smogiem to dużym osiągnięciem.

Program Partnerskiej Inicjatywy Miast polega na wymiany i promocji wiedzy pomiędzy miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej. Celem głównym inicjatywy jest poprawa warunków rozwojowych oraz wspomaganie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju polskich miast poprzez: - współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy członkami grupy - podniesienie kompetencji kadr - wypracowanie oddolnych propozycji rozwiązań systemowych.

 

 Źródło: Miasto Żywiec, Radio Katowice

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail