Nie od dziś wiadomo, że Żywiecczyzna ma spore doświadczenie, zasługi oraz możliwości do propagowania tej niezwykle pasjonującej nauki przyrodniczej jaką jest astronomia. To w Żywcu powstała pionierska firma braci Uniwersał, która produkuje profesjonalne lunety i teleskopy znane na całym świecie, w Sopotni Wielkiej, dzięki Stowarzyszeniu Polari,s powstał pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba oznaczony symbolem CN-001, do której zjeżdżają miłośnicy astronomii z całego kraju, i w Żywcu-Sporyszu w końcu, w latach 2003-2005 organizowane były spotkania astronomiczne w jednym z ośrodków kulturalnych.

W związku z obchodami 750-lecia miasta Żywca zrodził się pomysł na wznowienie tego pomysłu i tak po prawie trzynastu latach nieobecności, powstała "Astronomia pod Grojcem", projekt popularyzujący astronomię, którego zainicjowanie zawdzięczamy tym oto osobom:

Michał Kusiak - łowca planetoid i komet, odkrywca kilkuset ciał tego typu w tym współodkrywca komety C/2015 F2 (Polonia). Popularyzacją astronomii zajmuje się od początków istnienia Astronomii pod Grojcem (2003 rok). W 2014 r uhonorowany przez odkrywców Rafała Ferrando i Rafała Reszelewskiego oraz Międzynarodową Unię Astronomiczną nazwaniem planetoidy 376574 Michalkusiak. Rozpoczął też proces nadania nazwy ,,Żywiec" dla jednej z odkrytych przez siebie planetoid z okazji przyszłorocznego jubileuszu 750-lecia miasta Żywca!

Marcin Kusiak - pasjonat fotografowania, video, z wykształcenia pedagog. Z dużym obeznaniem w nowinkach technicznych, o ogromnej wiedzy o muzyce elektronicznej, kolekcjonowanie unikatowych albumów, to jego chleb powszedni.

 
Wojtek Nowak - wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Astronom amator, miłośnik pieszych i narciarskich wypraw górskich, pasjonat motocykli. Od roku trudniący się także aktorstwem w serialach TVN. Wysoce elokwentny i potrafiący zachęcić innych do podejmowania działań w charakterze kulturalnym i popularnonaukowym.
 
W swoich planach mają  m.in. organizację cyklu spotkań o charakterze popularnonaukowym z zaproszonymi interesującymi gośćmi, górskie wyjazdy obserwacyjne, organizacja obserwacji najciekawszych zjawisk astronomicznych w nadchodzącym czasie, a także uruchomienie kanału/videologa, w którym będą się pojawiać odcinki na temat ich działalności, wydarzeniach astronomicznych, relacjach z obserwacji i szeroko pojętej astronomii ogólnej.

Zachęcamy wszystkich do wspólnego odkrywania tajemnic Wszechświata i częstszego podnoszenia głowy w górę:

 
 

 

Udostępnij Drukuj E-mail