W ramach obchodów XII Dnia Dziecka w Ujsołach mieliśmy niebywałą okazję spotkać się z przedstawicielami  braci łowieckiej wraz z prezentowanymi przez nią atrakcjami. Najbardziej spektakularnym elementem była niewątpliwie wystawa łowiecka, na której zostały zaprezentowane  trofea myśliwskie, które dostarczyli i w bardzo oryginalny sposób ułożyli myśliwi z Koła Łowieckiego „Głuszec” w Rajczy. Oglądające wystawę dzieci mogły zapoznać się z zapisanymi tam ciekawostkami dotyczącymi życia zwierząt. Gościliśmy również przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego, byli to hodowcy psów myśliwskich używanych w gospodarce łowieckiej. Panowie Piotr Jelonkiewicz, Edward Hałdysz i Dawid Błoński, wraz ze swoimi psami rasy: polski spaniel myśliwski, gończy polski, ogar polski przedstawili swoich czworonogich przyjaciół w akcji. Opowiadali również o pochodzeniu i zwyczajach prezentowanych ras. Atrakcją była karmiąca suczka wraz ze swoimi szczeniakami, z których jeden w czasie imprezy znalazł swój dom.

Kolejnymi gośćmi byli sokolnicy z Klubu „Gniazdo Sokolników" państwo Klaudia i Marek Woźniakowie. Przybliżyli oni zwyczaje ptaków łowczych oraz zaprezentowali przywiezione przez siebie gatunki: sokół i jastrząb. Było to na tyle niespotykane, że dzieci zachwycone bardzo chętnie robiły sobie zdjęcia z ptakami, mogąc je również pogłaskać.

Na zakończenie bloku myśliwskiego został przeprowadzony konkurs wiedzy o zwierzętach, podczas którego uczestnicy mogli wykazać się wiedzą zdobytą w czasie pokazów i oglądania wystawy. Było o co powalczyć gdyż nagrody były kuszące. A nie było łatwo ponieważ dzieci włożyły sporo trudu w zapamiętanie niecodziennych zwrotów używanych w gwarze łowieckiej. Jesteśmy przekonani że cel edukacyjny został osiągnięty.  

Pomysłodawczynią bloku łowieckiego wraz z wystawą była Kinga Diana Sporek – myśliwy, działająca w zarządzie Koła Łowieckiego „Głuszec” z Rajczy, która wraz z Tomaszem Lachem, również myśliwym, poprowadziła ten interesujący blok.

Składamy serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu „Głuszec” z Rajczy za ufundowanie nagród, gadżetów oraz słodkości, których było pod dostatkiem a także aktywnym myśliwym z KŁ „Głuszec”, którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie tak ciekawej wystawy. Dziękujemy konferansjerom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w tym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję że nasze dzieci na długo zapamiętają to wydarzenie.