17 listopada 2018 roku w Wiejskim Domu Kultury w Soblówce odbyło się wyjątkowe wydarzenie wpisujące się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzeniem tym było spotkanie z Rafałem Groszem - wydawcą książki pt. "Bajania spod Koncembówki Wawrzyńca Hubki".

Wawrzyniec Hubka był nie tylko poetą piszącym piękną gwarą żywiecką, ale również uczestnikiem walki o niepodległość Polski. "Żołnierz NSZ, skazany na śmierć, wyrok zamieniony na 12 lat więzienia, wyszedł na wolność po 6 latach przebywania w najcięższych polskich więzieniach" - cały życiorys niepodległościowy przybliżył nam Pan Andrzej Suszka jak również jego twórczość poetycką. Utwory literackie Wawrzyńca Hubki przedstawiała młodzież ze Soblówki: Aleksandra Miękina, Karina Rybarska, Marlena Rybarska oraz Cecylia Suszka. Bliskie sercu utwory przedstawiła córka Wawrzyńca Hubki Pani Maria Zarycka.

Wieczorek autorski uświetnił zespół dziecięcy "Jetelinka" pod kierownictwem Moniki Wałach-Kaczmarczyk z Jaworzynki. W spotkaniu wzięli udział liczni mieszkańcy z Żywiecczyzny, Beskidu Śląskiego i Orawy. Każdy uczestnik otrzymał egzemplarz unikatowego wydania z osobistą dedykacją od autora. Dla zainteresowanych chcących poznać twórczość miejscowego poety wskazane byłoby wpierw zapoznanie się z wierszem Stanisława Jachowicza pt. "Wieś".

źródło i zdjęcia: Gmina Ujsoły