Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

"Do kraju tego gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi
przez uszanowanie dla darów nieba tęskno mi Panie"


"Ten fragment z wiersza pt. "Moja piosenka" Cypriana Kamila Norwida posłużył Wójtowi Gminy Ujsoły jako motto tegorocznych III Dożynek Gminno-Parafialnych w Ujsołach mających miejsce 9 września br. w Amfiteatrze w Ujsołach. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem od ul. Granicznej przejeżdżając przez całą miejscowość Ujsoły, który udał się do Amfiteatru, gdzie miała miejsce dziękczynna Msza Dożynkowa. Piękna słoneczna niedzielna aura nie tylko ogrzewała, ale i dodawała kolorytu uczestnikom korowodu, w skład którego wchodziły przystrojone wozy dożynkowe, maszyny rolnicze, gaździnki z Kół Gospodyń Wiejskich z niepowtarzalnymi oryginalnymi wieńcami dożynkowymi. Po Mszy Św. odprawionej przez Proboszcza Parafii Ujsoły nastąpiły ceremonie dożynkowe. Tegoroczni Starostowie Dożynkowi Państwo Teresa i Andrzej Bryjowie ze Złatnej wręczyli Wójtowi chleb dożynkowy w zamian za co otrzymali symbolicznie sierp (gw. "kosok") i grabie, by kontynuowali spuściznę swoich przodków. Uroczystości dożynkowe uświetnił swoją osobą Starosta Powiatu Żywieckiego Andrzej Kalata oraz przedstawiciele posłów na Sejm RP.
Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli skosztować specjały przygotowane z tegorocznych zbiorów przez tutejsze gospodynie z KGW oraz posmakować przepysznej grochówki i kwaśnicy przygotowanej przez mieszkankę Ujsół. Oczywiście nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Oryginalnymi przyśpiewkami bawiła wszystkich grupa teatralna Jedlicka z Glinki w inscenizacji "Nomowiny i góralskie wesele". Do tańca przygrywały kapele "Romanka" z Żabnicy i Kapela "Wróble" z Węgierskiej Górki. 
Wszystkim rolnikom życzymy siły, wytrwałości w ciężkiej pracy, owocnych plonów, bo wiemy że praca rolnika zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe, jest podstawą egzystencji człowieka i nic i nikt tego nie przekreśli." - organizatorzy III Gminnych Dożynek w Ujsołach.

{gallery}dozynkiujsoly{/gallery}

zdjęcia i tekst: Gmina Ujsoły

Udostępnij Drukuj E-mail